Życie jak w bajce, czyli w kontenerze
Dzięki pomysłowości architektów stalowe kontenery morskie zamieniły się w luksusowe pokoje, mieszkania, a nawet domy. W nowej roli są także hotelami z klimatycznym wnętrzem, jak również basenami, które rozpieszczają właścicieli w pobliżu domu. A to zaledwie mała część pomysłów na ich aranżację.
Niderlandzka pomysłowość
Gdy Holendrom brakowało ziemi pod uprawę, zaczęli osuszać płytkie morza, zwiększając w ten sposób areały uprawne. A kiedy studentom w Amsterdamie zaczęło brakować tanich mieszkań, sięgnęli po kontenery morskie, które piętrzyły się w wielokolorowych stertach na portowych nadbrzeżach.
I tak w 2006 roku powstało jedyne w swoim rodzaju osiedle akademickie dla 1000 żaków. Kampus w całości wykonany z kontenerów morskich 40ft, uprzednio sprytnie zaaranżowanych i wyposażonych w: instalację elektryczną i sanitarną, Internet oraz wideofon. I nie był to zespół wolnostojących kontenerów, rozstawionych wzorem domków biwakowych, ale prawdziwy blok mieszkalny, który piął się w górę na kilka pięter.
Poszczególne mieszkania, o powierzchni 30 m kw. każde, połączono stalową konstrukcją z chodnikami, poręczami, kratownicami ochronnymi i, rzecz jasna, klatkami schodowymi. Jedna z krótkich ścian kontenera pełni funkcję okna z drzwiami balkonowymi, gdyż do każdego pokoju przynależy balkon, również będący stalową konstrukcją. Balkonów pozbawione są jedynie mieszkania na parterze, ale braki te rekompensują hamaki i grille.

Pokój z widokiem na Kaukaz
Hotele zbudowane w górach czarują swym urokiem i niepowtarzalną atmosferą. Wystarczy rozsunąć zasłony i otworzyć okno, by podziwiać majestatyczne stoki, pokryte śnieżną otuliną. Prawdziwa magia. Najwykwintniejsze są hotele ulokowane wprost na górskim zboczu, lecz z uwagi na ingerencję w środowisko naturalne ego typu inwestycje budzą sporo kontrowersji.
Co innego górski hotel w kontenerze, jak hotel Quadrum, mieszczący się w Gruzji. Niebanalny projekt zrodził się w głowach dwóch architektów: Sandro Ramishvili oraz Irakli Eristavi, którzy na drodze modyfikacji stalowych kontenerów morskich uzyskali przestrzeń klasy premium. Ekskluzywne pokoje o różnicowanej wielkości z luksusowymi łazienkami, balkonami, a do tego słoneczną jadalnię. Wszystkie wnętrza są ciepłe i przytulne. Kontenery mają stosowną termoizolację, jak i kaloryfery, więc choć mieszczą się aż 2200 metrów nad poziomem morza, w środku panuje kojąca atmosfera.

Odpoczynek nad Wełtawą
Pomysł aranżacji kontenerów morskich do roli hoteli obiegł glob lotem błyskawicy. Stalowe pojemniki, jeszcze niedawno wypełnione wszelakim towarem na pokładach wielkich statków oceanicznych, zasmakowały dzięki architektom w osiadłym stylu życia. Takie konstrukcje mieszkalne można spotkać na przykład u naszych południowych sąsiadów, konkretnie w czeskich Treuboticach.
Jest to hotel wybudowany z 3 kontenerów. Dwa mieszczą się na dole, trzeci spoczywa na nich w poprzek. Uzyskano tym samym ciekawą optycznie bryłę, gotową na przyjęcie gości. Czas, w jakim powstała konstrukcja jest doprawy imponujący. Otóż budowa rwała tylko 4 miesiące. Finalnie hotel ma 5 pokoi, zdolnych pomieścić do 13 osób. Istotny jest tu fakt, że konstrukcję można w każdej chwili zdemontować i przetransportować w nowe miejsce. Jest to w gruncie rzeczy mobilny hotel, mogący znaleźć się w dowolnej scenerii, w które obfituje republika czeska.
Kontener jako basen
Dzięki solidnej i trwałej konstrukcji kontener morski świetnie sprawdzi się w roli basenu. Wystarczą naprawdę niewielkie zmiany, by przestrzeń ładunkową wypełnić wodą i stworzyć własny basen w krótkim czasie. W jednej z bocznych ścian można dodatkowo zainstalować okno (https://www.motorowy.com/artykul/01-05-2017/basen-kontenera), uzyskując arcyciekawy efekt. Wielkość basenu zależy od pojemności kontenera. Wersja 40ft będzie imponować rozmiarami, ale i z konstrukcjami 20ft, przy odrobinie wyobraźni, można wyczarować urokliwe, przydomowe kąpieliska
