Aktualności

Blog

Przejdź niżej

Życie jak w bajce, czyli w kontenerze

Dzięki pomysłowości architektów stalowe kontenery morskie zamieniły się w luksusowe pokoje, mieszkania, a nawet domy. W nowej roli są także hotelami z klimatycznym wnętrzem, jak również basenami, które rozpieszczają właścicieli w pobliżu domu. A to zaledwie mała część pomysłów na ich aranżację.

Niderlandzka pomysłowość

Gdy Holendrom brakowało ziemi pod uprawę, zaczęli osuszać płytkie morza, zwiększając w ten sposób areały uprawne. A kiedy studentom w Amsterdamie zaczęło brakować tanich mieszkań, sięgnęli po kontenery morskie, które piętrzyły się w wielokolorowych stertach na portowych nadbrzeżach.

I tak w 2006 roku powstało jedyne w swoim rodzaju osiedle akademickie dla 1000 żaków. Kampus w całości wykonany z kontenerów morskich 40ft, uprzednio sprytnie zaaranżowanych i wyposażonych w: instalację elektryczną i sanitarną, Internet oraz wideofon. I nie był to zespół wolnostojących kontenerów, rozstawionych wzorem domków biwakowych, ale prawdziwy blok mieszkalny, który piął się w górę na kilka pięter.

Poszczególne mieszkania, o powierzchni 30 m kw. każde, połączono stalową konstrukcją z chodnikami, poręczami, kratownicami ochronnymi i, rzecz jasna, klatkami schodowymi. Jedna z krótkich ścian kontenera pełni funkcję okna z drzwiami balkonowymi, gdyż do każdego pokoju przynależy balkon, również będący stalową konstrukcją. Balkonów pozbawione są jedynie mieszkania na parterze, ale braki te rekompensują hamaki i grille.

domy kontenerowe
Źródło: http://www.akplast.pl/akademiki-dla-studentow-z-kontenerow%E2%80%A6/

Pokój z widokiem na Kaukaz

Hotele zbudowane w górach czarują swym urokiem i niepowtarzalną atmosferą. Wystarczy rozsunąć zasłony i otworzyć okno, by podziwiać majestatyczne stoki, pokryte śnieżną otuliną. Prawdziwa magia. Najwykwintniejsze są hotele ulokowane wprost na górskim zboczu, lecz z uwagi na ingerencję w środowisko naturalne ego typu inwestycje budzą sporo kontrowersji.

Co innego górski hotel w kontenerze, jak hotel Quadrum, mieszczący się w Gruzji. Niebanalny projekt zrodził się w głowach dwóch architektów: Sandro Ramishvili oraz Irakli Eristavi, którzy na drodze modyfikacji stalowych kontenerów morskich uzyskali przestrzeń klasy premium. Ekskluzywne pokoje o różnicowanej wielkości z luksusowymi łazienkami, balkonami, a do tego słoneczną jadalnię. Wszystkie wnętrza są ciepłe i przytulne. Kontenery mają stosowną termoizolację, jak i kaloryfery, więc choć mieszczą się aż 2200 metrów nad poziomem morza, w środku panuje kojąca atmosfera.

domek kontenerowy
Źródło: https://www.zbudujsamdom.pl/hotel-zbudowany-z-kontenerow-2200-metrow-nad-poziomem-morza-w-gruzji/

Odpoczynek nad Wełtawą

Pomysł aranżacji kontenerów morskich do roli hoteli obiegł glob lotem błyskawicy. Stalowe pojemniki, jeszcze niedawno wypełnione wszelakim towarem na pokładach wielkich statków oceanicznych, zasmakowały dzięki architektom w osiadłym stylu życia. Takie konstrukcje mieszkalne można spotkać na przykład u naszych południowych sąsiadów, konkretnie w czeskich Treuboticach.

Jest to hotel wybudowany z 3 kontenerów. Dwa mieszczą się na dole, trzeci spoczywa na nich w poprzek. Uzyskano tym samym ciekawą optycznie bryłę, gotową na przyjęcie gości. Czas, w jakim powstała konstrukcja jest doprawy imponujący. Otóż budowa rwała tylko 4 miesiące. Finalnie hotel ma 5 pokoi, zdolnych pomieścić do 13 osób. Istotny jest tu fakt, że konstrukcję można w każdej chwili zdemontować i przetransportować w nowe miejsce. Jest to w gruncie rzeczy mobilny hotel, mogący znaleźć się w dowolnej scenerii, w które obfituje republika czeska.

Kontener jako basen

Dzięki solidnej i trwałej konstrukcji kontener morski świetnie sprawdzi się w roli basenu. Wystarczą naprawdę niewielkie zmiany, by przestrzeń ładunkową wypełnić wodą i stworzyć własny basen w krótkim czasie. W jednej z bocznych ścian można dodatkowo zainstalować okno (https://www.motorowy.com/artykul/01-05-2017/basen-kontenera), uzyskując arcyciekawy efekt. Wielkość basenu zależy od pojemności kontenera. Wersja 40ft będzie imponować rozmiarami, ale i z konstrukcjami 20ft, przy odrobinie wyobraźni, można wyczarować urokliwe, przydomowe kąpieliska

kontener mieszkalny
Źródło: https://www.motorowy.com/artykul/01-05-2017/basen-kontenera
Pełny kontakt