Aktualności

Blog

Przejdź niżej

Mobilny dom z kontenera. Oryginalny. Niebanalny. Niepowtarzalny

Szukając nieszablonowego pomysłu na dom, lepiej od razu porzuć myśli o tradycyjnych rozwiązaniach i postaw na dom… z kontenera. Mobilny dom, który nie wymaga kosztownej i czasochłonnej budowy. I jest gotowy do zamieszkania w ciągu kilku tygodni.

(Hostel z kontenerów, Projekt Eco Containers)

Domy z kontenera – bezapelacyjnie najciekawsze?

Śmiała teza, prawda? Owszem, do tego kontrowersyjna, ale na pewno niepozbawiona racji. Domy z kontenera są przecież ciekawe pod wieloma względami. Od idei zaadoptowania kontenera morskiego na potrzeby mieszkalne, przez łączenie modułów na potrzeby domu, aż po użytkowanie takiego lokalu.

Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie swoje nowe cztery kąty. Możesz wybrać najprostszy sposób, czyli połączenie kilku kontenerów w poziomie. Oto dom parterowy. A teraz, jak w zabawie klockami LEGO, dołóż kilka u góry. Właśnie powstało piętro. Pora zmienić koncept. Połóż dwa kontenery na dole równolegle do siebie w odległości kilku metrów. Trzeci i czwarty ulokuj nad nimi w poprzek, uzyskując wizualnie ciekawą, przestrzenną bryłę. Co powiesz na to, by nie zamykać się w klasycznych schematach, tylko dążyć do asymetrii? Solidna stalowa konstrukcja kontenerów pozwala na to, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo powstałego w ten sposób budynku. Czy ktoś w Twojej okolicy mógłby się pochwalić równie oryginalnym domem?

Domy z kontenera powstają błyskawicznie

Szybki czas powstawania – ten jeden krótki argument właściwie deklasuje inne sposoby budowania domów. Czy jednak za szybkością podąża także jakość? Oczywiście. Taki dom powstaje przecież z kontenera morskiego, a więc konstrukcji pokonującej na pokładach statków tysiące mil morskich. Konstrukcji wystawionej na działanie słonej wody, deszczu, palącego słońca, wiatru, zmian temperatur, a do tego często załadowanej po brzegi.

Kontener morski musi być więc solidny, a tę solidność wykorzystasz potem, tworząc własny kąt do mieszkania. Co ważne, nie musi być skromny. Ba, może być naprawdę luksusowy. Wystarczy, że na etapie rozmów o aranżacji wnętrza wybierzesz standard premium, który klasą ani odrobinę nie odbiega od hotelowych pokoi dobrej klasy.

Źródło: collectionsdubreuil.com

Domy z kontenera zaskakują designem i aranżacją

Jak wygląda proces budowy domu z kontenera morskiego? Wyjaśnimy to na zasadzie analogii. Przymknij oczy i przypomnij sobie klocki LEGO. Część z nich wygląda tak samo. Ot, małe prostopadłościany o jednakowym kształcie. A przecież łącząc je na różne sposoby, dzieci potrafią tworzyć budowle daleko odmienne od przewidzianych w instrukcji.

Podobnie jest z domami z kontenerów. Stalowe konstrukcje dają się łączyć na wiele sposobów, pozwalając na uzyskanie efektu co najmniej nietuzinkowego. Mogą być łączone w pionie i w poziomie. Mogą spoczywać jeden na drugim albo obok siebie. Jeden może być korytarzem, łączącym dwa inne. Kontener ułożony pod skosem stanie się klatką schodową. Możesz ponadto zrezygnować z symetrii i uciec się do artystycznego chaosu, wysuwając wybrane kontenery poza zwartą bryłę. Zaskakujące adaptacje kontenerów w roli domów znajdziesz tutaj: https://www.zbudujsamdom.pl/domy-z-kontenerow-najlepsze-projekty-budowa-domu/

Dom z kontenera jest mobilny

Podczas gdy tradycyjny dom, niezależnie czy z pustaków ceramicznych, czy z drewna, jest na stałe połączony z gruntem, domy z kontenerów morskich zachowują mobilność. Zapytasz po co? Otóż nie każdy wiąże się z daną miejscowością na stałe. Opuszcza się wszak rodzinne strony w poszukiwaniu ciekawszej pracy, a w starych murach pozostaje masa wspomnień. Mając dom mobilny, zabierasz wspomnienia ze sobą.

Rzecz jasna przetransportowanie całej konstrukcji wymaga nakładu finansów na dźwig oraz ciężarówki, które przewiozą kolejne segmenty, ale jest to koszt zdecydowanie niższy od kupna innego budynku. Zwłaszcza że trzeba doliczyć jeszcze koszty notarialne, skarbowe i inne, wynikające z procesu nabywania nieruchomości. Transport domu z kontenerów zajmuje też znacznie mniej czasu. I ponownie nie wymaga zgody na budowę ani związanego z tym szeregu formalności.

Więcej informacji o domach z kontenerów znajdziesz na stronie: www.kontenermieszkalny.pl

Pełny kontakt