Aktualności

Blog

Przejdź niżej

Mieszkasz, gdzie chcesz, gdy masz dom z kontenera

Możesz marzyć o domu ulokowanym na górskim stoku? Albo takim tuż przy plaży? Lub czy nie byłoby cudownie mieszkać na skraju lasu? Byłoby. Tyle że budowa tradycyjnego domu w tak atrakcyjnym miejscu będzie najczęściej mocno ingerować w środowisko, a to całkowicie wyklucza uzyskanie pozwolenia. Chyba że wybierzesz kontener mieszkalny. Wtedy nie ogranicza Cię prawie nic.

Dom z kontenera na skalnym urwisku

W naszym kraju nie brakuje majestatycznych krajobrazów. Szczególnie imponujące są skalne urwiska, bo gdy stanie się na ich krawędzi w dole rozpościera się piękny, wprost zapierający dech w piersi widok. Taki widok może Ci towarzyszyć każdego dnia, jeśli na urwisku postawisz dom z kontenera morskiego. Co ciekawe, rozwiązania tego typu cieszą się ogromną popularnością w Australii, gdzie przy użyciu odpowiednich podpór lokuje się kontenery mieszkalne w terenie o dużym nachyleniu.

(Źródło: https://www.dezeen.com/2018/02/20/studio-edwards-shipping-containers-architecture-holiday-home-great-ocean-road-australia/)

Przenosząc ten koncept na rodzime podwórko można pokusić się o mieszkanie w kontenerze gdzieś na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej albo w kotlinach sudeckich, czy podkarpackich. Potem pozostaje już tylko podziwiać widoki.

Mieszkanie w kontenerze tysiące metrów n.p.m.?


W artykule Życie jak w bajce, czyli w kontenerze pisaliśmy o nad wyraz nietuzinkowym pomyśle, który zrodził się w głowach dwóch architektów: Sandro Ramishvili oraz Irakli Eristavi. Idea, jaka im przyświecała, zakładała zbudowanie luksusowego hotelu na zboczach Kaukazu, przy minimalnym oddziaływaniu na środowisko.

Dokonali tego dzięki wykorzystaniu stalowych kontenerów morskich, odpowiednio zaaranżowanych, a uprzednio ulokowanych na specjalnych podporach, mocno zakotwiczonych w skalnym gruncie. Oryginalny projekt nabrał realnych kształtów, stając się przestrzenią mieszkalną na wysokości 2200 m n.p.m. Skoro udało się dokonać tej sztuki w Gruzji, dlaczego nie miałoby się udać w Polsce i to właśnie Tobie?

(Źródło: https://www.arch2o.com/boutique-hotel-old-shipping-containers-overlooks-caucasus-mountains-georgia/)

Kontener mieszkalny z widokiem na las


W tym wypadku masz wybór, czy zamieszkać na skraju lasu, czy gdzieś w głębi, w cieniu wysokich drzew. Podstawa to ponownie dom z morskiego kontenera, jak miało to miejsce w Quebec, w Kanadzie.

Powstanie on przede wszystkim szybko, a co w tym wypadku najistotniejsze, jego budowa nie odciśnie piętna, ani na lokalnej florze, ani na drzewostanie. Po pierwsze dlatego, że postawienie kontenera mieszkalnego nie wiąże się z prowadzeniem poważnych prac ziemnych, ani wylewaniem ton betonu. Po drugie po demontażu domu z kontenera na powierzchni ziemi nie pozostaje praktycznie żaden ślad, a przyroda szybko sama zatrze wszelkie pozostałości.

(Źródło: http://thecasaclub.com/montreal-shipping-container-mansion/)

Mieszkanie wprost na plaży


Jadąc na urlop do nadmorskiego kurortu, szukasz zapewne kwatery, która będzie blisko plaży. Szczególnie jeśli masz dzieci, bo one nie lubią długich marszy, ani przed, ani po morskiej kąpieli. A gdyby tak Twoje wakacyjne lokum znajdowało się na samej plaży, nie kilkadziesiąt, ale kilka metrów od gnanych wiatrem fal?

(Źródło: Luxurious Beach Box Beach House in the Hamptons – https://www.criticalcactus.com/shipping-container-homes/)

I w tym wypadku idealnym rozwiązaniem jest dom z kontenera, dający się bezpiecznie ustawić nawet na tak kłopotliwym podłożu, jakim jest piasek. Kontener mieszkalny na plaży jest z resztą częścią layoutu naszej strony, gdzie dokładnie widać, jak blisko wybrzeża znaleźć się może stalowy kontener.

Dom, który unosi się na falach…

Jeszcze raz przeniesiemy się do Australii, a konkretnie do Sydney. Tam, na wodach zatoki u wybrzeży oceanu na wodzie unosi się platforma. Na niej z kolei mieści się hotel z konstrukcji będącej uprzednio kontenerem morskim. Ekskluzywne, zaaranżowane ze smakiem i wszelkimi wygodami wnętrze trafia w najbardziej wyrafinowane gusta, zapewniając jednocześnie widok na całą zatokę oraz na miasto.

W podobny sposób możesz zamieszkać na jednym z polskich jezior albo zalewów. Wiele osób decyduje się przecież spędzić urlop na pokładzie jachtu. Mieszkanie w kontenerze, zwłaszcza wykwintnie zaaranżowanym, będzie znacznie ciekawsze i znacznie wygodniejsze.

(Źródło: http://eescair.com/?p=5947)
Pełny kontakt