Aktualności

Blog

przejdź niżej
down
Domki kempingowe, wczasowe i letniskowe z kontenerów - sposobem na niebanalne wakacje
Przejdź dalej

Domki kempingowe, wczasowe i letniskowe z kontenerów - sposobem na niebanalne wakacje

Urlop, szczególnie ten letni, powinien nieść ze sobą coś więcej, niż tylko wyjazd do hotelu. Szczególnie, gdy masz nieszablonowe podejście do wakacji i cenisz sobie oryginalne noclegi, które świetnie się prezentują na zdjęciach publikowanych w Social Media. Niebanalnym pomysłem na wakacje będzie więc urlop w kontenerze mieszkalnym, który sprawdzi się w roli domku kempingowego oraz domku letniskowego.

(Źródło: Container home by Custom Container Living; https://offgridworld.com/11-shipping-container-homes-you-can-buy-right-now/)

 

Weekendowy wypad w domku kempingowym z kontenera


Z uwagi na specyfikę wykonywanego zawodu nie każdy ma możliwość skorzystania z dłuższego urlopu w trakcie lata. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabrać rodzinę oraz znajomych i jechać na 2-3 dni na kemping. Można wynająć domek kempingowy, ale można tez zainwestować we własny, powstały z odpowiednio zaaranżowanego kontenera morskiego.

 

Atutem posiadania własnego domku kempingowego jest swoboda organizacji wyjazdu, bez karkołomnego nieraz szukania wolnych terminów. Po prostu wsiadasz w samochód i jedziesz na miejsce. Jego wnętrze będzie wyglądać dokładnie tak, jak sobie tego życzysz. Taki domek kempingowy będzie też posiadał oczekiwane instalacje, a do tego takie udogodnienia, jakich potrzebujesz.

 

Rodzinne wakacje w wyjątkowym domku letniskowym


Pokoje w hotelach, pensjonatach i ośrodkach wczasowych mają jeden zasadniczy mankament – sąsiedztwo. Ono bywa z kolei różne: chcąca bawić się do późna młodzież, rodziny z małymi dziećmi, które bywają głośne, czasami starsi ludzie oglądający głośno telewizję. Możesz to akceptować i znosić, ale możesz tez wybrać wolnostojący domek letniskowy.

 

Szczególny domek letniskowy, stworzony rzecz jasna z kontenera morskiego. Docieplona konstrukcja wraz z opcjonalną klimatyzacją utrzymują w środku stałą, przyjemną temperaturę. Także w największe upały. Warstwa izolacyjna chroni ponadto przed hałasem dobiegającym z zewnątrz, a przynajmniej w takim zakresie, że nie jest on uciążliwy dla mieszkańców domku. Wnętrze może do tego posiadać wszelkie wygody, dorównując aranżacją i wystrojem apartamentom. Jedno jest pewne, nudzić się w nim nie sposób.

 

(Źródło: Alpha Tiny Homes; https://offgridworld.com/11-shipping-container-homes-you-can-buy-right-now/)

 

Domki wczasowe przy minimum formalności


Chcąc wybudować domek wczasowy musisz brać pod uwagę czas. I nie chodzi wyłącznie o czas niezbędny do wybudowania bryły domku i jej wykończenia, bo jeszcze zanim wbita zostanie pierwsza łopata czeka cię szereg formalności administracyjnych, związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Tymczasem domek wczasowy z kontenera morskiego powstaje bez pozwolenia.

 

Formalności ograniczone są do minimum, a sam domek przyjedzie do Ciebie gotowy do zamieszkania. Jedyne, co musisz jeszcze zrobić, to podłączyć instalacje domku do instalacji zewnętrznych (prąd, woda, kanalizacja). Pozostaje już tylko spakować bagaże, dotrzeć na miejsce i odpocząć.

 

Przejdź dalej
Modny dom z kontenera – poznaj trendy na rok 2019
Przejdź dalej

Modny dom z kontenera – poznaj trendy na rok 2019

Jaki powinien być dom z kontenera morskiego w roku 2019, żeby móc nazywać go modnym? Dominować będą 3 aspekty, będące fundamentem nowoczesnego budownictwa – prostota, energooszczędność oraz bezpieczeństwo. Każdy z nich znajdziesz rzecz jasna w domu z kontenera.

 

Prostota to wyznacznik energooszczędności


Myśląc o nowoczesnym domu, zgodnym z trendami na 2019 rok, musisz przede wszystkim myśleć kompleksowo. Mieć przed oczami całą istotę nowoczesności, na którą składają się wymienione już: prostota, oszczędność energii i bezpieczeństwo.

 

Dom z kontenera jest właśnie taką konstrukcją, która dzięki elastyczności tworzenia doskonale nadaje się do budowania domów o prostej, ekonomicznej budowie. W tym wypadku prostota nie oznacza bynajmniej nudy, sztampowości, czy braku oryginalności. Wręcz przeciwnie. Modułowość daje możliwość dowolnego łączenia ze sobą kontenerów, pod warunkiem zachowania regularności całej bryły.

 

Zwarta konstrukcja pozwala zamknąć ciepło wewnątrz domu z kontenera, obniżając rachunki za ogrzewanie. Prosta bryła jest z resztą wyznacznikiem energooszczędności.

 

Poza tym w stalowych ścianach kontenera morskiego możesz bez przeszkód instalować przestronne okna. Wpadające przez nie światło słoneczne nagrzeje pokoje, zapewniając ciepło przez wiele godzin. Co ważne, dom z kontenera ustawisz dokładnie tak, żeby jak najdłużej czerpać energię cieplną ze słońca.

 

 

(Containers Of Hope Residence - Źródło: https://www.criticalcactus.com/shipping-container-homes/) 

 

Energooszczędny dom z kontenera zapewnia bezpieczeństwo


Faktem jest, że dom z kontenera na 2019 musi być bezpieczny. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Jednym z najważniejszych wyznaczników bezpieczeństwa jest oczywiście spokój. Bo chyba nikt nie chce się martwić o zalanie wodą z nieszczelnego dachu albo o chłód, który wciska się przez nieszczelności w izolacji zewnętrznej.

 

Jak wiadomo, dom z kontenera morskiego jest rozwiązaniem całorocznym, a więc w pełni przystosowanym do pełnienia roli domu. Zarówno w ciepłe, słoneczne dni, jak i podczas opadów deszczu, śniegu, a także w czasie mrozów. Może być ogrzewany kominkiem, może posiadać podgrzewacz elektryczny do wody, w jego wnętrzu może znajdować się wysokiej klasy sprzęt RTV i AGD.

 

To wszystko, słowem cały Twój dobytek, będą bezpieczne. Konstrukcja domu z kontenera ogranicza ucieczkę ciepła z domu, utrzymując w środku stałe warunki. Nie tworzy się więc niebezpieczna dla zdrowia wilgoć, nie zmienia się skokowo temperatura. Jest za to przytulnie i ciepło. W takim domu chce się mieszkać i chce się do niego wracać.

 

 

(Źródło: Six-Unit Shipping Container Home - https://www.criticalcactus.com/shipping-container-homes/) 

 

Bezpieczeństwo wynika z prostoty


Stworzenie przytulnego domu z kontenera nie wymaga sięgania po specjalistyczne, a co za tym idzie drogie rozwiązania architektoniczne. Na zewnątrz wyjrzysz przez okna używane w standardowych domach. Zgodnie z trendami na rok 2019 w dobrym guście jest instalacja dużych tafli szkła, sięgających od podłogi do sufitu. Możesz się nawet pokusić o przeszklenie całej południowej ekspozycji, co pozytywnie wpływa na nasłonecznienie domu. Ma to szczególne znaczenie w sezonie zimowym, kiedy z pomocą promieni słonecznych dogrzejesz wnętrze domu, oszczędzając na ogrzewaniu.

 

Współczesne okna mają na tyle niską przepuszczalność cieplną, że nie musisz się obawiać strat przez ich powierzchnię. Tym bardziej, że cała zwarta bryła domu z kontenera morskiego również ogranicza do minimum straty ciepła.

 

Mówiąc o trendach na 2019, nie można zapomnieć o kolorach. Dom z kontenera morskiego może być pomalowany na dowolny kolor z palety RAL. Ale co ciekawe, po tę samą gamę barw sięgają też producenci okien. Daje to możliwość zastosowania z jednej strony jednolitej kolorystyki oraz kontrastowego zestawienia z drugiej. Ten aspekt pozostaje rzecz jasna kwestią gustu. Nie tylko w roku 2019.

Przejdź dalej
Mieszkasz, gdzie chcesz, gdy masz dom z kontenera
Przejdź dalej

Mieszkasz, gdzie chcesz, gdy masz dom z kontenera

Możesz marzyć o domu ulokowanym na górskim stoku? Albo takim tuż przy plaży? Lub czy nie byłoby cudownie mieszkać na skraju lasu? Byłoby. Tyle że budowa tradycyjnego domu w tak atrakcyjnym miejscu będzie najczęściej mocno ingerować w środowisko, a to całkowicie wyklucza uzyskanie pozwolenia. Chyba że wybierzesz kontener mieszkalny. Wtedy nie ogranicza Cię prawie nic.

 

Dom z kontenera na skalnym urwisku

W naszym kraju nie brakuje majestatycznych krajobrazów. Szczególnie imponujące są skalne urwiska, bo gdy stanie się na ich krawędzi w dole rozpościera się piękny, wprost zapierający dech w piersi widok. Taki widok może Ci towarzyszyć każdego dnia, jeśli na urwisku postawisz dom z kontenera morskiego. Co ciekawe, rozwiązania tego typu cieszą się ogromną popularnością w Australii, gdzie przy użyciu odpowiednich podpór lokuje się kontenery mieszkalne w terenie o dużym nachyleniu.

 

 

(Źródło: https://www.dezeen.com/2018/02/20/studio-edwards-shipping-containers-architecture-holiday-home-great-ocean-road-australia/)

 

Przenosząc ten koncept na rodzime podwórko można pokusić się o mieszkanie w kontenerze gdzieś na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej albo w kotlinach sudeckich, czy podkarpackich. Potem pozostaje już tylko podziwiać widoki.

 

Mieszkanie w kontenerze tysiące metrów n.p.m.?


W artykule Życie jak w bajce, czyli w kontenerze pisaliśmy o nad wyraz nietuzinkowym pomyśle, który zrodził się w głowach dwóch architektów: Sandro Ramishvili oraz Irakli Eristavi. Idea, jaka im przyświecała, zakładała zbudowanie luksusowego hotelu na zboczach Kaukazu, przy minimalnym oddziaływaniu na środowisko.

 

Dokonali tego dzięki wykorzystaniu stalowych kontenerów morskich, odpowiednio zaaranżowanych, a uprzednio ulokowanych na specjalnych podporach, mocno zakotwiczonych w skalnym gruncie. Oryginalny projekt nabrał realnych kształtów, stając się przestrzenią mieszkalną na wysokości 2200 m n.p.m. Skoro udało się dokonać tej sztuki w Gruzji, dlaczego nie miałoby się udać w Polsce i to właśnie Tobie?

(Źródło: https://www.arch2o.com/boutique-hotel-old-shipping-containers-overlooks-caucasus-mountains-georgia/)

 

 

Kontener mieszkalny z widokiem na las


W tym wypadku masz wybór, czy zamieszkać na skraju lasu, czy gdzieś w głębi, w cieniu wysokich drzew. Podstawa to ponownie dom z morskiego kontenera, jak miało to miejsce w Quebec, w Kanadzie.

 

Powstanie on przede wszystkim szybko, a co w tym wypadku najistotniejsze, jego budowa nie odciśnie piętna, ani na lokalnej florze, ani na drzewostanie. Po pierwsze dlatego, że postawienie kontenera mieszkalnego nie wiąże się z prowadzeniem poważnych prac ziemnych, ani wylewaniem ton betonu. Po drugie po demontażu domu z kontenera na powierzchni ziemi nie pozostaje praktycznie żaden ślad, a przyroda szybko sama zatrze wszelkie pozostałości.

(Źródło: http://thecasaclub.com/montreal-shipping-container-mansion/)

 

 

Mieszkanie wprost na plaży


Jadąc na urlop do nadmorskiego kurortu, szukasz zapewne kwatery, która będzie blisko plaży. Szczególnie jeśli masz dzieci, bo one nie lubią długich marszy, ani przed, ani po morskiej kąpieli. A gdyby tak Twoje wakacyjne lokum znajdowało się na samej plaży, nie kilkadziesiąt, ale kilka metrów od gnanych wiatrem fal?

 

(Źródło: Luxurious Beach Box Beach House in the Hamptons - https://www.criticalcactus.com/shipping-container-homes/)

 

I w tym wypadku idealnym rozwiązaniem jest dom z kontenera, dający się bezpiecznie ustawić nawet na tak kłopotliwym podłożu, jakim jest piasek. Kontener mieszkalny na plaży jest z resztą częścią layoutu naszej strony, gdzie dokładnie widać, jak blisko wybrzeża znaleźć się może stalowy kontener.

 

Dom, który unosi się na falach…

Jeszcze raz przeniesiemy się do Australii, a konkretnie do Sydney. Tam, na wodach zatoki u wybrzeży oceanu na wodzie unosi się platforma. Na niej z kolei mieści się hotel z konstrukcji będącej uprzednio kontenerem morskim. Ekskluzywne, zaaranżowane ze smakiem i wszelkimi wygodami wnętrze trafia w najbardziej wyrafinowane gusta, zapewniając jednocześnie widok na całą zatokę oraz na miasto.

 

W podobny sposób możesz zamieszkać na jednym z polskich jezior albo zalewów. Wiele osób decyduje się przecież spędzić urlop na pokładzie jachtu. Mieszkanie w kontenerze, zwłaszcza wykwintnie zaaranżowanym, będzie znacznie ciekawsze i znacznie wygodniejsze.

(Źródło: http://eescair.com/?p=5947)

 

Przejdź dalej
Kontener wynajmujesz – pieniądze zyskujesz
Przejdź dalej

Kontener wynajmujesz – pieniądze zyskujesz

Zakup kontenera mieszkalnego może się stać doskonałą inwestycją. Nie tylko we własne cztery kąty, ale i w domek kempingowy, który wynajmiesz i który przyniesie Ci zyski. Dzięki mobilności taki domek letniskowy może co sezon zmieniać lokalizację, goszcząc ludzi to nad brzegiem morza, to wśród mazurskich jezior, to wreszcie w górach. Od czego zacząć taki biznes? To proste, bo wystarczy, że…

 

Zadbasz o wystrój kontenera mieszkalnego

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Dlatego na zdjęciach Twój domek kempingowy musi wyglądać perfekcyjnie, aby zachęcić niezdecydowanych poszukiwaczy lokum do wynajmu właśnie Twojego domku. Istotna jest zatem aranżacja wnętrza, ułożenie dodatków, odpowiednie światło – słowem te wszystkie elementy, które decydują o nastroju panującym wewnątrz. Jeśli o to nie zadbasz, ludzie opuszczą ogłoszenie, nie mówiąc już o dalszym polecaniu go w sieci.

 

Umieścisz ogłoszenie w internecie


Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy będzie to profil na Facebooku albo Instagramie, czy też konto na portalu reklamującym noclegi. Ważne, by w jednym miejscu znalazły się kluczowe informacje, czyli:

·        Dokładna lokalizacja;

·        Odległość od plaży, stoku, przystani;

·        Opis wyposażenia wnętrza;

·        Cena za dobę/weekend od osoby;

·        Możliwość przywiezienia ze sobą zwierząt;

·        Galeria zdjęć;

·        Wolne terminy;

·        Dane kontaktowe.

 

Jak już pisaliśmy, zdjęcia są jedną z najważniejszych części składowych ogłoszenia, którego bohaterem jest Twój domek kempingowy, stworzony ze stalowego kontenera. Pamiętaj, że oprócz fotografii wnętrza potrzebne są te informujące o tym, co widać z okna. Upewnij się więc, że…

 

Ustawisz domek letniskowy w atrakcyjnym miejscu


Na termin atrakcyjne miejsce składa się wiele aspektów. Na pierwszy plan wysuwa się rzecz jasna lokalizacja, choć każdy rozumie ją nieco inaczej. Niektórzy chcą, by było na przykład blisko do plaży, inni wolą z dala od zgiełku i tłumów. Jeszcze innym zależy na pięknym widoku, który mogą podziwiać, gdy tylko staną przy oknie.

 

I tu prym wiedzie domek letniskowy z kontenera morskiego, który możesz ustawić zarówno tak, jak chcesz Ty albo tak, jak oczekują tego Twoi goście. Oczywiście na tyle, na ile pozwalają instalacje. Niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmieniać położenie kontenera mieszkalnego, włącznie z przewiezieniem go na inną działkę, choćby znajdowała się na drugim końcu Polski.

 

Żródło: Quik House - https://money.cnn.com/2014/09/05/real_estate/shipping-container-costs/index.html 

 

Określisz, kiedy domek kempingowy jest gotowy do wynajmu


Niby rzecz oczywista, a jednak wymaga przemyślenia. Z jednej strony wynajem oznacza dochody, z drugiej strony uniemożliwia Ci korzystanie z domku, będącego przecież Twoją własnością. Dlatego tak ważne jest, aby określić sobie ramy czasowe – kiedy przeznaczasz domek kempingowy pod wynajem, a kiedy w nim mieszkasz.

 

Ułożenie kalendarza pozwoli uniknąć nieporozumień, a co za tym idzie niepotrzebnych napięć z ewentualnymi najemcami. Nagłe odwołanie terminu, bo ten weekend chcesz akurat spędzić z rodziną w domku letniskowym, może się skończyć kłótnią z klientem oraz negatywną opinią w internecie. Rozwiązań jest kilka, choć najlepsze wydają się być dwa.

 

Po pierwsze ścisły, ustalony z góry grafik na cały rok (w kontenerze mieszkalnym można przecież przebywać niezależnie od pory roku).

 

Po drugie przeznaczenie domku kempingowego pod wynajem na cały sezon, kiedy przynosi największe dochody, by samemu korzystać z niego po sezonie.

 

Istnieje też trzecia możliwość. Pomysłowa aranżacja kontenera mieszkalnego, łącząca funkcjonalność z przytulną atmosferą, która sprawi, że goście będą chcieli w nim przebywać przez cały rok. Od wiosny, przez wakacje, aż po zimę, spędzając tam Sylwestra, urlop, czy organizując weekendowe wypady za miasto. Wprawdzie może się okazać, że dla Ciebie zabraknie już wolnych terminów, ale w takim wypadku zawsze może stanie się to impulsem do inwestycji w kolejny domek kempingowy z morskiego kontenera?

Przejdź dalej
Najciekawsze i najbardziej oryginalne domy z kontenera
Przejdź dalej

Najciekawsze i najbardziej oryginalne domy z kontenera

Decydując się na dom z kontenera możesz zapomnieć o schematycznej i zwartej bryle architektonicznej. Modularność domów kontenerowych umożliwia swobodną manipulację poszczególnymi segmentami, pozwalając na budowanie konstrukcji o niepowtarzalnej prezencji, wzbogaconej o wiele funkcjonalnych elementów.

 

(źródło: https://canfm.org/strona-glowna/oryginalne-i-funkcjonalne-domy-z-kontenerow/)

 

Ekskluzywna rezydencja w stylu amerykańskim


Zestawiając umiejętnie poszczególne elementy domu z kontenera można osiągnąć arcyciekawy efekt. Otwartą a zarazem widną przestrzeń, którą w kontrolowany sposób wypełnia światło słoneczne. Dlaczego kontrolowany? O tym za chwilę. Najpierw omówimy możliwość doświetlenia wnętrza z użyciem słońca. Nie ma bowiem żadnych przeciwskazań, żeby okno zajmowało całą ścianę domu. Czy to krótszą czołową, czy dłuższą boczną. Tym sposobem każdy pokój może być wprost skąpany w promieniach słońca. Dla zachowania prywatności okna warto wyposażyć na przykład w żaluzje pionowe. Ochronę przed włamaniem zapewnią z kolei rolety zewnętrzne. Tym sposobem kontrolujesz stopień nasłonecznienia wnętrza, zależnie od potrzeb.

 

(źródło: https://dom.wp.pl/kontener-all-inclusive-czyli-nowoczesna-architektura-ekologiczna-6098153081099393g/2)

 

Domek z tarasem


Mając dom usytuowany w malowniczej scenerii pomyśl o dodatkowej przestrzeni, w której spędzisz czas wolny. Blisko domu, a jednak poza nim. Czy tak się da? Oczywiście, wystarczy, że sięgniesz po moduły tarasowe, instalowane na życzenie. Taras wypełniony meblami ogrodowymi, znajdujący się tuż za progiem, zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Z książką, z kawą, a nawet z kieliszkiem czegoś mocniejszego. Taras jest również doskonałym miejscem odpoczynku oraz spotkań z przyjaciółmi. Rozpalisz na nim grilla, rozmieścisz doniczki z aromatycznymi ziołami, zasadzisz kwiaty i inne rośliny – wystarczy chwilę pomyśleć, żeby dojść do wniosku, że tak naprawdę nic Cię nie ogranicza. Ciekawym, a do tego praktycznym elementem wykończenia tarasu jest składana markiza, dająca dodatkową ochronę przed palącym słońcem.

 

(żródło: https://canfm.org/strona-glowna/oryginalne-i-funkcjonalne-domy-z-kontenerow/)

 

Zaskakująca kompozycja


Klasyka jest zawsze w modzie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zbudować sobie dom na wskroś nowoczesny. Taki budynek zaprojektowali architekci z izraelskiego biura Potash Architects. Nie dość, że użyli oni kontenerów morskich do stworzenia zabudowy użytkowej, to jeszcze zaadoptowali solidną stalową konstrukcję w charakterze klatki schodowej, pozostawiając jedną ścianę całkowicie przeszkloną. Ma to przynieść porządne oszczędności na oświetleniu ciągu komunikacyjnego. Projektanci zadbali także o taras, lokując go nad jednym z „parterowych” kontenerów. A dokonali tego w prosty sposób, ogradzając wydzieloną przestrzeń balustradą.

Faktem jest, że budynek powstał na potrzeby biura, niedaleko Tel Awiwu, lecz do zaaranżowania podobnej konstrukcji na potrzeby mieszkalne wystarczy już tylko jeden krok.

 

(źródło: Potash Architects)

 

Otwarta przestrzeń z dodatkowym zadaszeniem


Przyjrzymy się teraz pomysłom opartym na dekompozycji. Ten konkretny projekt zakłada rozmieszczenie czterech kontenerów w formie podkowy, z otwartą przestrzenią w środku. Ta przestrzeń nie pozostaje jednak pusta. Wypełnia ją przestronny taras, nad którym wznosi się stalowa konstrukcja pokryta dachem. Dzięki temu jest przewiewnie, a jednocześnie zapewniona jest ochrona przed deszczem i słońcem. W podobny sposób, choć na mniejszą skalę, można wykonać podwieszane zadaszenia, przymocowane bezpośrednio do stalowych elementów kontenera. Efekt jest fenomenalny.

 

(źródło: https://canfm.org/strona-glowna/oryginalne-i-funkcjonalne-domy-z-kontenerow/)

 


Wygodny w środku, piękny na zewnątrz


Rzecz jasna zewnętrzne powłoki domu z kontenera morskiego wcale nie muszą pozostawać stalowymi. Jak będzie wyglądał finalnie zależy tylko od Ciebie. Warto pokusić się o odmianę wizualną, na przykład w postaci drewnianej elewacji, wykonanej w całości z desek. Do stalowych powłok przymocujesz ponadto barwne panele, tworząc cieszącą oczy konstrukcję. Fasady mogę być w jednym kolorze lub wielobarwne. Wierne jednej stylistyce albo łączyć różne wzornictwa. W końcu to Twój dom i Ty decydujesz, jak powinien wyglądać.

 

 

(źródło: https://canfm.org/strona-glowna/oryginalne-i-funkcjonalne-domy-z-kontenerow/)

Przejdź dalej
Dom z kontenera morskiego na każdy z 365 dni
Przejdź dalej

Dom z kontenera morskiego na każdy z 365 dni

Zimą jest ciepły. Latem przyjemnie chłodny. Wiosną i jesienią przytulny. A każdego dnia Twój. Taki jest dom z kontenera – dom na cały rok. Na wszystkie pory roku i wszelaką pogodę, która w Polsce potrafi być jakże kapryśna. Oto 5 powodów, które czynią dom z kontenera morskiego komfortowym rozwiązaniem całorocznym.

 

(Shipping Container Guest House, San, https://insteading.com/blog/shipping-container-homes/)

 

(Shipping Container Home in Ottawa, Canada, https://insteading.com/blog/shipping-container-homes/ )

 


Powód 1 – dom z kontenera jest odpowiednio docieplony


Zacznijmy od termoizolacji. Nasz House ma ściany i sufit docieplone wełną mineralną o grubości 100 mm. Izolację termiczną w łazience stanowi 30-milimetrowy polistyren, a w salonie i sypialni stosujemy styropian podłogowy o grubości 30 mm. Migracja ciepła została tym samym ograniczona do minimum. Oprócz tego istnieje możliwość dodatkowego docieplenia podłogi od zewnątrz, przy użyciu styropianu 150 mm na etapie instalacji kontenera w miejscu docelowym.


Powód 2 – dom z kontenera ma własne ogrzewanie


Wiesz już, jak docieplony jest dom z kontenera. A jak jest ogrzewany? I to jest najciekawsze, bo w każdym pomieszczeniu znajdują się grzejniki elektryczne – na tyle mocne i wydajne, by bez trudu poradzić sobie ze srogimi mrozami. Jednak zanim temperatura na dworze spadnie poniżej 0°C wystarczy użyć powietrznej pompy ciepła (klimatyzatora), instalowanego opcjonalnie.

Czy to już koniec? Ależ skąd – pora na prawdziwą perełkę, czyli kominek opalany drewnem. Dokładnie tak – kominek opalany drewnem! Ten, który daje nie tylko ciepło, ale i niepowtarzalną, romantyczną aurę, idealną na długie zimowe wieczory.


Powód 3 – dom z kontenera ma niezbędne instalacje


W EcoContainers potrzebujemy tylko 30 dni, by zamienić surową konstrukcję ze stali w ciepły i przytulny dom, zaaranżowany zgodnie z wymaganiami klienta. W środku znajdą się instalacje – grzewcza, wentylacyjna, wodno-kanalizacyjna oraz elektryczna, poza tym kafelki, deski podłogowe i ścienne, a nawet meble. Efekt finalny zależy rzecz jasna od standardu, w jakim mamy urządzić Twoje nowe lokum.

 

Powód 4 – dom z kontenera jest wyposażony na każdą okazję


Kontenery mieszkalne dostępne są w trzech wersjach wykończenia: deweloper plus, comfort oraz premium. Jak nietrudno się domyślić, wersja premium jest lokalem kompletnie umeblowanym i urządzonym. Począwszy od sypialni, przez kuchnię, aż po łazienkę. Ściany i podłogi mogą pokrywać deski. W odpowiednich miejscach znajdą się także kafelki. Do tego ceramika łazienkowa, armatura, blaty, łóżko, krzesła, lodówkę, kanapę – wymieniać można jeszcze długo, bo lista jest naprawdę obszerna.  Premium jest prawdziwym, gotowym do zamieszkania domem o standardzie apartamentowca.

Miłym dodatkiem do domu z kontenera jest taras – ten powstaje z modułów o wymiarach 2 x 2 metry, wykonanych z drewna lub tworzywa sztucznego. Na nim odpoczniesz po pracy przy filiżance aromatycznej herbaty albo będziesz podziwiać wschody i zachody słońca. A potem kilka kroków w kapciach i znów jesteś u siebie. Taras jest konstrukcją instalowaną opcjonalnie.


Powód 5 – dom z kontenera powstaje o każdej porze roku


W porównaniu z tradycyjnym budownictwem dom z kontenera morskiego powstaje błyskawicznie. Gotowy dom – noszący odtąd miano House – dostarczany jest pod wskazany adres niezależnie od aktualnej pogody, czy pory roku. I teraz najlepsze. Żeby posadowić go na gruncie potrzeba jedynie 6 punktów podparcia. Jedynie 6! Bez kopania i wylewania fundamentów, bez zbrojonych ław. Co ważne, w 90% przypadków wystarczają bloczki betonowe. Jeśli grunt jest trudny, wówczas rekomendujemy płyty jumbo albo płyty drogowe. Potem następuje podłączenie do zewnętrznych instalacji i można zakładać dla znajomych wydarzenie na Facebooku pt.: „Parapetówka w nowym domu z kontenera”.

I jeszcze jedno, w większości gmin w Polsce nie potrzebujesz pozwolenia na budowę (jeśli powierzchnia budynku nie przekracza 35 m2). Wystarczy jedynie zgłoszenie do właściwego urzędu i możesz się wprowadzać.


A gdy jeden kontener morski to za mało…


Nigdzie nie jest napisane, że dom z kontenera musi się ograniczać przestrzenią do pojedynczego modelu. Specjaliści z EcoContainers jako jedyni w Polsce są w stanie dokonać tak zaawansowanych modyfikacji, dostawiając do jednego kontenera drugi, a nawet kilka kolejnych, w różnych konfiguracjach. Szczegóły projektu są każdorazowo ustalane z klientem, dzięki czemu dom z kontenera bezbłędnie trafi w Twoje potrzeby oraz oczekiwania.

 

 

Więcej informacji na: https://kontenermieszkalny.pl/house

 

 

Przejdź dalej
Mobilny dom z kontenera. Oryginalny. Niebanalny. Niepowtarzalny
Przejdź dalej

Mobilny dom z kontenera. Oryginalny. Niebanalny. Niepowtarzalny

Szukając nieszablonowego pomysłu na dom, lepiej od razu porzuć myśli o tradycyjnych rozwiązaniach i postaw na dom… z kontenera. Mobilny dom, który nie wymaga kosztownej i czasochłonnej budowy. I jest gotowy do zamieszkania w ciągu kilku tygodni.

(Hostel z kontenerów, Projekt Eco Containers)

Domy z kontenera – bezapelacyjnie najciekawsze?

Śmiała teza, prawda? Owszem, do tego kontrowersyjna, ale na pewno niepozbawiona racji. Domy z kontenera są przecież ciekawe pod wieloma względami. Od idei zaadoptowania kontenera morskiego na potrzeby mieszkalne, przez łączenie modułów na potrzeby domu, aż po użytkowanie takiego lokalu.

Zamknij na chwilę oczy i wyobraź sobie swoje nowe cztery kąty. Możesz wybrać najprostszy sposób, czyli połączenie kilku kontenerów w poziomie. Oto dom parterowy. A teraz, jak w zabawie klockami LEGO, dołóż kilka u góry. Właśnie powstało piętro. Pora zmienić koncept. Połóż dwa kontenery na dole równolegle do siebie w odległości kilku metrów. Trzeci i czwarty ulokuj nad nimi w poprzek, uzyskując wizualnie ciekawą, przestrzenną bryłę. Co powiesz na to, by nie zamykać się w klasycznych schematach, tylko dążyć do asymetrii? Solidna stalowa konstrukcja kontenerów pozwala na to, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo powstałego w ten sposób budynku. Czy ktoś w Twojej okolicy mógłby się pochwalić równie oryginalnym domem?

Domy z kontenera powstają błyskawicznie

Szybki czas powstawania – ten jeden krótki argument właściwie deklasuje inne sposoby budowania domów. Czy jednak za szybkością podąża także jakość? Oczywiście. Taki dom powstaje przecież z kontenera morskiego, a więc konstrukcji pokonującej na pokładach statków tysiące mil morskich. Konstrukcji wystawionej na działanie słonej wody, deszczu, palącego słońca, wiatru, zmian temperatur, a do tego często załadowanej po brzegi.

Kontener morski musi być więc solidny, a tę solidność wykorzystasz potem, tworząc własny kąt do mieszkania. Co ważne, nie musi być skromny. Ba, może być naprawdę luksusowy. Wystarczy, że na etapie rozmów o aranżacji wnętrza wybierzesz standard premium, który klasą ani odrobinę nie odbiega od hotelowych pokoi dobrej klasy.

Źródło: collectionsdubreuil.com

Domy z kontenera zaskakują designem i aranżacją

Jak wygląda proces budowy domu z kontenera morskiego? Wyjaśnimy to na zasadzie analogii. Przymknij oczy i przypomnij sobie klocki LEGO. Część z nich wygląda tak samo. Ot, małe prostopadłościany o jednakowym kształcie. A przecież łącząc je na różne sposoby, dzieci potrafią tworzyć budowle daleko odmienne od przewidzianych w instrukcji.

Podobnie jest z domami z kontenerów. Stalowe konstrukcje dają się łączyć na wiele sposobów, pozwalając na uzyskanie efektu co najmniej nietuzinkowego. Mogą być łączone w pionie i w poziomie. Mogą spoczywać jeden na drugim albo obok siebie. Jeden może być korytarzem, łączącym dwa inne. Kontener ułożony pod skosem stanie się klatką schodową. Możesz ponadto zrezygnować z symetrii i uciec się do artystycznego chaosu, wysuwając wybrane kontenery poza zwartą bryłę. Zaskakujące adaptacje kontenerów w roli domów znajdziesz tutaj: https://www.zbudujsamdom.pl/domy-z-kontenerow-najlepsze-projekty-budowa-domu/

Dom z kontenera jest mobilny

Podczas gdy tradycyjny dom, niezależnie czy z pustaków ceramicznych, czy z drewna, jest na stałe połączony z gruntem, domy z kontenerów morskich zachowują mobilność. Zapytasz po co? Otóż nie każdy wiąże się z daną miejscowością na stałe. Opuszcza się wszak rodzinne strony w poszukiwaniu ciekawszej pracy, a w starych murach pozostaje masa wspomnień. Mając dom mobilny, zabierasz wspomnienia ze sobą.

Rzecz jasna przetransportowanie całej konstrukcji wymaga nakładu finansów na dźwig oraz ciężarówki, które przewiozą kolejne segmenty, ale jest to koszt zdecydowanie niższy od kupna innego budynku. Zwłaszcza że trzeba doliczyć jeszcze koszty notarialne, skarbowe i inne, wynikające z procesu nabywania nieruchomości. Transport domu z kontenerów zajmuje też znacznie mniej czasu. I ponownie nie wymaga zgody na budowę ani związanego z tym szeregu formalności.

Więcej informacji o domach z kontenerów znajdziesz na stronie: www.kontenermieszkalny.pl

Przejdź dalej
Urlop w morskim kontenerze, czyli wspaniała alternatywa dla domków letniskowych
Przejdź dalej

Urlop w morskim kontenerze, czyli wspaniała alternatywa dla domków letniskowych

Wakacje all-inclusive, w luksusowym pokoju, z pełnym barkiem i z basenem, owszem są popularne i kuszące, lecz wielu Polaków wciąż ceni sobie niepowtarzalny urok domków letniskowych. Gdzieś w uroczym zakątku, z dala od miasta i zgiełku. Taki domek może być naprawdę wygodny, komfortowy, a nawet luksusowy. Ważne, by spełniał podstawowy warunek – że powstał z kontenera morskiego.

Kontener jako domek letniskowy

Możliwości adaptacyjne kontenera morskiego są wprost zadziwiające. Dzięki ludzkiej pomysłowości stalowa konstrukcja potrafi zmienić się w przestronne miejsce wypoczynku, wyposażone w aneks kuchenny, węzeł sanitarny, a ponadto wszelkie wygody, jak klimatyzacja oraz telewizja kablowa. Bo powiedzmy sobie szczerze, jaki obraz powstaje w głowie na dźwięk słów – domek letniskowy?

Najpewniej coś, co pamięta jeszcze poprzedni ustrój, bez luksusów, ale na te parę dni wystarczy. Tymczasem domek letniskowy z kontenera morskiego może znacząco odbiegać od tej wizji. Jego konstrukcja jest stalowa, a więc niebywale solidna i trwała. Przy tym odporna na działanie temperatury, wiatru i wody. Taki domek może stać przez wiele lat, goszcząc kolejne osoby i każdej z nich zapewniając równie wysoki komfort.

Czy nie będzie tam, aby gorąco albo duszno?

Faktem jest, że kontener morski jest stalowym pojemnikiem. Jeśli więc zastanawiasz się, czy w jego wnętrzu będzie Ci gorąco i duszno, odpowiadamy, że nie. Ściany otrzymały stosowną termoizolację, co zapobiega nagrzewaniu się wnętrza. W rezultacie w domku utrzymuje się przyjemna temperatura, odczuwalnie niższa od panującej na dworze.

Powietrze nie będzie też nieruchome, o co zadba wentylacja lub klimatyzacja. Ograniczenia dla tego typu instalacji praktycznie nie istnieją i w zależności od standardu domku kontener można wyposażyć w praktycznie dowolny system wentylacji. Tak samo jest z instalacją elektryczną, wodno-kanalizacyjną, jak również cieplną. Kontenery pełnią wszak funkcję górskich hoteli, mieszcząc się na ośnieżonych stokach [link do https://kontenermieszkalny.pl/zycie-jak-w-bajce-czyli-w-kontenerze,54,pl].


Dom w kontenerze Kolorado | zdjęcie: modlar.com

Domek letniskowy z kontenera klasycznie czy nowocześnie?

Gusta architektoniczne są zróżnicowane. Jedni chcą przebywać w nowoczesnych wnętrzach, gdzie króluje minimalizm. Inni wolą klasykę, ponadczasowe wykończenia z subtelną nutką nostalgii. Domki letniskowe z kontenerów mają to do siebie, że można je zaaranżować w dowolnym stylu. Fabrycznie jest to otwarta przestrzeń, która dopiero czeka na zagospodarowanie, więc tak naprawdę nic nie ogranicza inwencji projektanta.

Gdy potrzebna jest wersja basic, dla osób obywających się bez wygód, aranżacja kontenera przebiega szybko. Wersje bogatsze zależą już tylko od wyobraźni twórców. Możliwości są niemal nieskończone, stąd wersją premium można trafić w najbardziej wyrafinowane gusta klientów z zasobnym portfelem.


Dom w kontenerze w Irlandii| zdjęcie: modlar.com

Z kontenera powstaje przytulny i bezpieczny domek letniskowy

Wypoczynek to czas wolny od trosk. Nikt nie chce się martwić, czy pieniądze i dobytek zostawiony w domku są pod nieobecność bezpieczne. I nie musi, o ile wynajmuje domek powstały z kontenera morskiego. Stalowe ściany stanowią skuteczną ochronę. Podobnie jest z drzwiami i oknami. Każde z nich da się opatrzyć zabezpieczeniami antywłamaniowymi wysokiej klasy.

Jednocześnie obecność okien sprawia, że do wnętrza dostaje się dużo światła słonecznego. Jeśli to komuś przeszkadza, rozwiązaniem są rolety, niemniej istotny jest fakt, iż domek letniskowy z kontenera w niczym nie ustępuje tradycyjnym rozwiązaniom. Okna są dodatkowym atutem, gdy ośrodek osadzony jest w malowniczym zakątku, który aż chce się podziwiać. Chociażby zza okna, gdy pogoda nie sprzyja spacerom.

Ośrodek z kontenerów powstaje w ciągu tygodni

Gdy wydaje się, że budowa kompleksu domków letniskowych to czasochłonne zajęcie, domki z kontenerów całkowicie burzą ten mit. Ich atutem jest bowiem mobilność. Gotowe już domki, wykonane według szczegółowych planów i ustaleń, przyjeżdżają na miejsce docelowe. Tam są rozładowywane oraz podłączane do instalacji. Zaraz potem są gotowe do przyjęcia gości.

A kiedy okaże się, że na drugim brzegu jeziora warunki do prowadzenia biznesu są lepsze, domki dają się łatwo zapakować na ciężarówki i przetransportować wraz z całym ośrodkiem na nowe miejsce. Co więcej, w poprzednim niemal nie zostaje ślad po ich przebywaniu, ponieważ są one niemal bezinwazyjne dla środowiska. Czy z tradycyjnymi domkami letniskowymi poszłoby równie łatwo?

Przejdź dalej
Życie jak w bajce, czyli w kontenerze
Przejdź dalej

Życie jak w bajce, czyli w kontenerze

Dzięki pomysłowości architektów stalowe kontenery morskie zamieniły się w luksusowe pokoje, mieszkania, a nawet domy. W nowej roli są także hotelami z klimatycznym wnętrzem, jak również basenami, które rozpieszczają właścicieli w pobliżu domu. A to zaledwie mała część pomysłów na ich aranżację.

Niderlandzka pomysłowość

Gdy Holendrom brakowało ziemi pod uprawę, zaczęli osuszać płytkie morza, zwiększając w ten sposób areały uprawne. A kiedy studentom w Amsterdamie zaczęło brakować tanich mieszkań, sięgnęli po kontenery morskie, które piętrzyły się w wielokolorowych stertach na portowych nadbrzeżach.

I tak w 2006 roku powstało jedyne w swoim rodzaju osiedle akademickie dla 1000 żaków. Kampus w całości wykonany z kontenerów morskich 40ft, uprzednio sprytnie zaaranżowanych i wyposażonych w: instalację elektryczną i sanitarną, Internet oraz wideofon. I nie był to zespół wolnostojących kontenerów, rozstawionych wzorem domków biwakowych, ale prawdziwy blok mieszkalny, który piął się w górę na kilka pięter.

Poszczególne mieszkania, o powierzchni 30 m kw. każde, połączono stalową konstrukcją z chodnikami, poręczami, kratownicami ochronnymi i, rzecz jasna, klatkami schodowymi. Jedna z krótkich ścian kontenera pełni funkcję okna z drzwiami balkonowymi, gdyż do każdego pokoju przynależy balkon, również będący stalową konstrukcją. Balkonów pozbawione są jedynie mieszkania na parterze, ale braki te rekompensują hamaki i grille.

domy kontenerowe

Źródło: http://www.akplast.pl/akademiki-dla-studentow-z-kontenerow%E2%80%A6/

Pokój z widokiem na Kaukaz

Hotele zbudowane w górach czarują swym urokiem i niepowtarzalną atmosferą. Wystarczy rozsunąć zasłony i otworzyć okno, by podziwiać majestatyczne stoki, pokryte śnieżną otuliną. Prawdziwa magia. Najwykwintniejsze są hotele ulokowane wprost na górskim zboczu, lecz z uwagi na ingerencję w środowisko naturalne ego typu inwestycje budzą sporo kontrowersji.

Co innego górski hotel w kontenerze, jak hotel Quadrum, mieszczący się w Gruzji. Niebanalny projekt zrodził się w głowach dwóch architektów: Sandro Ramishvili oraz Irakli Eristavi, którzy na drodze modyfikacji stalowych kontenerów morskich uzyskali przestrzeń klasy premium. Ekskluzywne pokoje o różnicowanej wielkości z luksusowymi łazienkami, balkonami, a do tego słoneczną jadalnię. Wszystkie wnętrza są ciepłe i przytulne. Kontenery mają stosowną termoizolację, jak i kaloryfery, więc choć mieszczą się aż 2200 metrów nad poziomem morza, w środku panuje kojąca atmosfera.

domek kontenerowy

Źródło: https://www.zbudujsamdom.pl/hotel-zbudowany-z-kontenerow-2200-metrow-nad-poziomem-morza-w-gruzji/

Odpoczynek nad Wełtawą

Pomysł aranżacji kontenerów morskich do roli hoteli obiegł glob lotem błyskawicy. Stalowe pojemniki, jeszcze niedawno wypełnione wszelakim towarem na pokładach wielkich statków oceanicznych, zasmakowały dzięki architektom w osiadłym stylu życia. Takie konstrukcje mieszkalne można spotkać na przykład u naszych południowych sąsiadów, konkretnie w czeskich Treuboticach.

Jest to hotel wybudowany z 3 kontenerów. Dwa mieszczą się na dole, trzeci spoczywa na nich w poprzek. Uzyskano tym samym ciekawą optycznie bryłę, gotową na przyjęcie gości. Czas, w jakim powstała konstrukcja jest doprawy imponujący. Otóż budowa rwała tylko 4 miesiące. Finalnie hotel ma 5 pokoi, zdolnych pomieścić do 13 osób. Istotny jest tu fakt, że konstrukcję można w każdej chwili zdemontować i przetransportować w nowe miejsce. Jest to w gruncie rzeczy mobilny hotel, mogący znaleźć się w dowolnej scenerii, w które obfituje republika czeska.

Kontener jako basen

Dzięki solidnej i trwałej konstrukcji kontener morski świetnie sprawdzi się w roli basenu. Wystarczą naprawdę niewielkie zmiany, by przestrzeń ładunkową wypełnić wodą i stworzyć własny basen w krótkim czasie. W jednej z bocznych ścian można dodatkowo zainstalować okno (https://www.motorowy.com/artykul/01-05-2017/basen-kontenera), uzyskując arcyciekawy efekt. Wielkość basenu zależy od pojemności kontenera. Wersja 40ft będzie imponować rozmiarami, ale i z konstrukcjami 20ft, przy odrobinie wyobraźni, można wyczarować urokliwe, przydomowe kąpieliska

kontener mieszkalny

Źródło: https://www.motorowy.com/artykul/01-05-2017/basen-kontenera

Przejdź dalej
Biznes kontenerem stoi
Przejdź dalej

Biznes kontenerem stoi

Własny biznes, ten duży i ten mały, daje tyle samo powodów do dumy, co do zmartwień. Jednym z największych są koszty związane z utrzymaniem lokalu. Koszty te można jednak znacząco zredukować, uzyskując jednocześnie arcyciekawą aranżację. Jak tego dokonać? Wystarczy sięgnąć po kontener morski i zaadaptować jego wnętrze pod własne potrzeby.

Kawa i praca w jednym miejscu

Holendrzy, którzy twórczo przekształcili kontenery morskie w osiedle studenckie, zrobili kolejny krok. Czerpiąc ze swej niespożytej pomysłowości zamienili kontenery w Startup Village. Miejsce, będące przestrzenią do pracy i wypoczynku, stworzoną nie tylko do prowadzenia przedsiębiorstwa, uczestnictwa w warsztatach, ale i organizacji imprez. Idea aranżacji przestrzeni bazuje oczywiście na stalowych kontenerach. To w nich mieszczą się miejsca pracy, w nich odbywają się szkolenia, w nich ludzie wymieniają idee, mające pomóc w rozkręceniu biznesu.

kontener biuro

Źródło: https://startupvillage.nl/; https://www.amsterdamsciencepark.nl/science-meets-business/startup-village/

Kontenerowe miasteczko

Kolejną wioską, zbudowaną z kontenerów jest CPH Village. Są to mieszkania studenckie, jednak rozmach, pomysłowość oraz elegancja z jakimi projektanci podeszli do projektu, pozwalają sądzić, że tego typu pomysłu mogą już wkrótce wyjść poza ramy świata akademickiego. Tym bardziej, że inwestycja nosi miano „tymczasowej”, łatwo więc domniemywać, że albo instalacja zmieni lokalizację, albo miejsce studentów zajmą obywatele Danii. Pokoje w CPH Village, choć nie są duże, kuszą przytulnymi wnętrzami, ciepłem oraz komfortowym wykończeniem, pomagając tamtejszym żakom w nauce i odpoczynku.

kontener wczasowy

Źródło: https://exumag.com/cph-village-kontenery-kopenhaga/ 

Klimatyczny postindustrial

Tam, gdzie jeszcze niedawno rządził przemysł, tam dziś musimy oglądać smutne, zaniedbane często przestrzenie. Taką przestrzeń przywrócił do życia gdański projekt 100cznia. Wzorem dużych europejskich miast Trójmiasto zrewitalizowało część Stoczni Gdańskiej, wykorzystując do tego kontenery morskie, które tutaj gęsto wypełniają nabrzeża.

 

Z pozornego nieładu wyłania się wysmakowana i zmyślnie zaaranżowana formacja kontenerów, których puste do niedawna wnętrza ożyły, stając się kawiarniami, małymi gastronomiami, sklepami, miejscami spotkań ze sztuką, scenami dla muzyki i spektakli – innymi słowy miejscem, gdzie można się spotkać, odpocząć, nakarmić ciało i zmysły. W tym wypadku kontenery stały się oprawą architektoniczną, bazą dla wszelakich wydarzeń.

Puma City, czyli kontener na sportowo

Sklepy z odzieżą sportową to najczęściej domena galerii handlowych, gdzie poszczególne marki ulokowały swe punkty. W roku 2008 firma Puma wyszła poza sztywny schemat, konstruując sklep z kontenerów morskich. I to nie byle jaki sklep. Trzykondygnacyjna czerwona bryła jest niejednolita i stwarza wrażenie klocków niewprawnie ułożonych przez dziecko. Lecz w tym szaleństwie jest metoda, bo właśnie ten zabieg zadecydował o oryginalnej prezencji kompozycji. Zwarta bryła byłaby jedynie klasycznym prostopadłościanem. Nieciekawym i ciężkim. Rozsunięte celowo kontenery dodały konstrukcji lekkości, co w połączeniu z rozproszonym logo, stworzyło zabawną strukturę.

Kontener jako symbol piwa i fronton firmy

Jednym z najciekawszych pomysłów na konstrukcje kontenerowe w Polsce jest nowa siedziba browaru PINTA w Beskidach. Projekt zakłada budowę obszernego frontonu, w całości z kontenerów morskich. Różnobarwne pojemniki (niektóre z oknami, inne bez) mają stworzyć oryginalną kompozycję, która nawiązuje do metod pracy browaru. Mowa o wykorzystaniu kontenerów do transportu piwa, płynącego z Japonii, USA, czy Nowej Zelandii. Stamtąd sprowadzane są trunki warzone wspólnie z zagranicznymi kontrahentami. Na miejscu, za ścianą z metalowych pojemników, powstają miejscowe piwa, dystrybuowane nie tylko na terenie kraju.

kontener

Źródło:http://www.dziennikzachodni.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/a/browar-pinta-wybuduje-zaklad-w-bielskubialej-jest-praca-w-browarze,10504528/

HIVE-INN. Chińska wizja kontenerów mobilnych

Kontenery w pojedynkę są bardzo mobilne i jest to ich niewątpliwy atut. Ale gdy zostaną połączone w większą konstrukcję, ich mobilność, a nawet możliwość wymiany jednego modułu zostaje mocno ograniczona. Staje się to szczególnie problematyczne w przypadku instalacji, która ma na siebie zarabiać. Trzeba bowiem wyłączyć całą bryłę, by wyłuskać z niej tę wadliwą. Zdarza się to niesłychanie rzadko, ale wystąpienie takiej sytuacji jest realne. Rozwiązanie tego problemu opracowali architekci z OVA Studio z Hong Kongu.

 

Ich pomysł jest genialny w swej prostocie. Otóż w OVA Studio zrodził się pomysł zbudowania nieregularnej konstrukcji dźwigającej poszczególne kontenery. Stalowe pojemniki nie są więc ze sobą bezpośrednio zespolone, lecz umieszczane w osobnych dokach. Projekt przypomina wieżę z klocków Jenga, mocno nieregularną i rozproszoną, ale fascynuje oryginalnością. Uszkodzony lub wymagający remontu kontener można wyciągnąć, a po zakończonej renowacji umieścić z powrotem. Pomysł zakłada, że będzie to hotel modułowy, ale patrząc na wizualizację ciężko nie odnieść wrażenia, że kolejnym krokiem projektantów z Hong Kongu będzie modułowa galeria handlowa.

hotel kontenerowy

Źródło: https://archirama.muratorplus.pl/architektura/bryla-hive-inn-kontenery-z-recyklingu-zaprojektowane-jako-nowoczesny-hotel-modulowy,67_3177.html

 

Przejdź dalej

80-601 Gdańsk

PROF. ANDRUSZKIEWICZA 5

Pełny kontakt